Jeta nuk është të punosh gjithë javën dhe të shtunën të shkosh për pazar

Sipas Juan Luis Arsuaga, një paleoanthropolog i mirënjohur spanjoll, nëse kuptojmë se nga kemi ardhur,  mund të vlerësojmë më mirë ekzistencën tonë. Sipas tij jeta nuk është ajo që ndodh nëse ti punon gjatë gjithë javës dhe të shtunave shkon për të bërë pazar. Në një intervistë për “El País”, Arsuaga shpjegon filozofinë e tij për të jetuar më mirë të tashmen: të kërkojmë atë që është e bukur në jetë.

“Vlerësimi i bukurisë është një çështje edukimi dhe ndjeshmërie,” thotë ai. “Kërkoni bukurinë në jetë. Ka shumë bukuri rreth nesh. Duhet të ketë diçka më shumë këtu. Dhe kjo diçka quhet kulturë: muzika, poezia, natyra, bukuria. Kjo është ajo që ne duhet të vlerësojmë dhe që kemi nevojë të shijojmë, përndryshe kjo jetesë është e ndyrë”, informon dritare.net

LEXO DHE :  Përfitoi 50 mijë euro pasi mashtroi të burgosurin, vihet në pranga 33-vjeçarja

Arsuaga, i cili është drejtori shkencor i “Museo de la Evolución Humana” sapo ka botuar librin e tij “Vida, la gran historia” (Jeta, historia e madhe) ku, duke u nisur nga pyetjet e mëdha ekzistenciale, ai rindërton historinë e jetës në Tokë.

“Ne të gjithë duhet ta dimë pse jemi këtu,” shpjegon ai për “El País”, “Kjo pyetje, e cila është e brendshme për qeniet njerëzore, është më e rëndësishmja që ne mund t’i bëjmë vetes”, thotë paleoanthropologu i njohur spanjoll. Burimi: huffingtonpost.it. Përshtati J.h/dritare.net.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.