Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

I tha budalla, Trump bën kthesën e papritur: Jam fans i madh i Erdogan

I tha budalla, Trump bën kthesën e papritur: Jam fans i madh i Erdogan
Një muaj më parë, Presidenti Trump paralajmëroi Presidentin Rexhep Tajip Erdogan të Turqisë të mos tregohet "budalla" ose "djalë i ashpër" duke pushtuar Sirinë verilindore. Udhëheqësi turk i dërgoi trupat e tij përtej kufirit gjithsesi.

Të mërkurën, zoti Trump e priti Presidentin Erdogan, duke treguar pak shenjë zhgënjimi me liderin e Turqisë për një inkursion që përplasi politikën amerikane në rajon, shkruan dritare.net

"Jam një fan i madh i Erdogan", tha zoti Trump gjatë një konference të përbashkët shtypi në Shtëpinë e Bardhë me Erdogan. "Miku im i dashur,"- tha zoti Erdogan për zotin Trump.

Këto fjalë për njëri-tjetrin ishin sa të papritura aq edhe të çuditshme duke ditur tensionet e mëdha që ka mes Uashingtonit zyrtar dhe Ankarasë, përsa i përket Lindjes, dhe zhvillimeve atje./ I.M-Dritare.net