I tha budalla, Trump bën kthesën e papritur: Jam fans i madh i Erdogan

Pgoto: T.J. Kirkpatrick for The New York Times

Një muaj më parë, Presidenti Trump paralajmëroi Presidentin Rexhep Tajip Erdogan të Turqisë të mos tregohet “budalla” ose “djalë i ashpër” duke pushtuar Sirinë verilindore. Udhëheqësi turk i dërgoi trupat e tij përtej kufirit gjithsesi.

Të mërkurën, zoti Trump e priti Presidentin Erdogan, duke treguar pak shenjë zhgënjimi me liderin e Turqisë për një inkursion që përplasi politikën amerikane në rajon, shkruan dritare.net

LEXO DHE :  Çfarë do të thotë të jesh i shëndetshëm seksualisht!

“Jam një fan i madh i Erdogan”, tha zoti Trump gjatë një konference të përbashkët shtypi në Shtëpinë e Bardhë me Erdogan. “Miku im i dashur,”- tha zoti Erdogan për zotin Trump.

Këto fjalë për njëri-tjetrin ishin sa të papritura aq edhe të çuditshme duke ditur tensionet e mëdha që ka mes Uashingtonit zyrtar dhe Ankarasë, përsa i përket Lindjes, dhe zhvillimeve atje./ I.M-Dritare.net

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.