Hani këto ushqime dhe luftoni gripin!

Tani jemi në sezonin e gripit dhe dritare.net ju ka sjellë disa këshilla që të jeni të përgatitur në rast se rrezikoheni të prekeni nga ai.

Gati 2,000 vjet më parë, Hipokrati, babai i mjekësisë moderne, tha: “Të gjitha sëmundjet fillojnë nga zorrët.” Ai mund ta ketë mbivlerësuar pak këtë, por ka shkencëtarë që mbështetin idenë se mikrobioma e zorrëve,  i gjithë universi i mikrobeve, të dy organizmat e mirë dhe të këqij, që jetojnë në zorrë  mund të lidhen me shëndetin e përgjithshëm, përfshirë ndjeshmërinë ose rezistencën ndaj sëmundjeve të ndryshme.

Edhe pa menduar për mikrobet që jetojnë në zorrën tonë, duket se ushqime të caktuara mund të ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar. Studiuesit zbuluan se një mikrob i rrallë i zorrëve (Clostridium orbiscindens) parandaloi infeksione të rënda gripi te minjtë, ka shumë të ngjarë duke prishur komponimet e quajtura flavonoide që zakonisht gjenden në ushqime të caktuara, përfshirë çajin e zi, verën e kuqe dhe boronica.

LEXO DHE :  Detaje të frikshme mësohen për koronavirusin, ja si përhapet!

Studiuesit e dinin më parë se këto komponime kanë veti forcuese të imunitetit. Ata gjithashtu e dinin që mikrobioma e zorrëve është e rëndësishme në mbrojtjen kundër gripit. Studiuesit këshillojnë që të pini çaj të zi dhe të hani ushqime të pasura me flavonoide dhe mbroni kështu veten nga gripi/K.C/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.