Gratë në këtë vend nuk mund të kërkojnë divorcin!

Roli i grave në Japoni, sot është ende i bazuar në traditat e vjetra. Familjet tradicionale japoneze kanë rregullat e tyre, ku burrat janë ende përgjegjës për gjithçka. Që në moshë shumë të vogël, gratë janë të bindura që nuk janë plotësisht të barabarta me anëtarët e familjes. Budizmi (i cili është feja më e njohur në Japoni) mëson se gratë janë më të ulëta se burrat, e keqja dhe shkaku i gjithë telasheve. Ato trajtohen ndryshe nga djemtë.

LEXO DHE :   Faleminderit drejtoresha e Aleks Budës!

Për shkak të disa traditave kulturore në Japoni, ka gjëra që vajzat nuk mund t’i bëjnë. Përshembull  “turp” për ta është të përtypen, pa mbuluar me duar pjesën e gojës.

Detyra e një burri është t’i sigurojë gruas së tij shtëpinë dhe shpenzimet e përditshme. Por shumë pak gra japoneze mund të shkurorëzohen. Vetëm në disa raste ekstreme ata mund të kërkojnë divorcin. /L.F-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.