Shengeni ballkanik/ Hila: Thikë pas shpine Kosovës. Xhufi: Po e trajtojmë Serbinë me superioritet

 

Në emisionin Arena në RTV ORA, është folur për shengenin ballkanik, që pritet të nënshkruhet nga Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Shqipëria, dhe për të cilin janë mbledhur në Novi Sad të Serbisë, liderët e tre vendeve.

Moderatori i programit Dritan Hila ka thënë se ky veprim është një thikë pas shpine për Kosovën, ndërsa edhe historiani Pëllumb Xhufi ka thënë se është i panevojshëm.

Hila; A është shengeni i vendeve Ballkanike një lloj thike pas shpine ndaj Kosovës?

Çipa: Në të gjithë Ballkanin shkon pa viza.

Xhufi: Po ç’është ky shengen atëherë?

Nurellari: Është shengeni ekonomik.

Hila: A është një thikë pas shpine për Kosovën, një lloj getoizimi  i saj?

LEXO DHE :  Tiranë/ Kapet francezi i shpallur në kërkim ndërkombëtar për vrasje

Furxhi: Nuk është

Hila: Si jo, je grumbulluar tre shtete dhe Kosova është nëj vrimë e zezë në mes, ti e përjashton nga lëvizja e lirë dhe nga lëvizja e mallrave.

Xhufi: Tani e lëmë Kosovën, pse nuk është futur Bosnja e Hercegovina?

Hila: Po Bosnja është mënjanë, por Serbia, Maqedonia dhe Shqipëria e rrethojnë Kosovën.

Xhufi: përse këto 3 vende, pse ky ekzaltim, pse e trajtojmë Serbinë si ta kemi kufi. Serbia nuk është vend kufitar i yni, nuk është vend prioritar që mund të ndërtojmë marrëdhënie strategjike.

Çipa: Ore, më bën përshtypje një fakt, ambasadori i Serbisë në Shqipëri ka 40 vjet, 20 të sigurt dhe se kuptoj pse!/ I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.