Na ndiqni edhe në

Shëndet

Çfarë ndodh nëse ndaloni përgjithmonë bukën!

Çfarë ndodh nëse ndaloni përgjithmonë bukën!

Kur planifikoni të filloni të hani shëndetshëm, buka është shpesh një nga ushqimet e para që duhet përjashtuar nga dieta juaj. Të heqësh dorë nga buka e bardhë mund t'ju ndihmojë të humbni disa kilogramë, ndërsa mos përdorimi i bukës me drithëra integrale në fakt mund të zbrazë trupin tuaj me lëndët ushqyese shumë të nevojshme.

Çfarë ndodh nëse hiqni përgjithmonë bukën!

1. Mund të përjetoni ngërçe në këmbë.

Çfarë ndodh nëse ndaloni përgjithmonë bukën!

Njerëzit që përpiqen të humbin peshë janë të gatshëm të eksperimentojnë por të heqësh dorë plotësisht nga buka mund të ketë disa efekte anësore të pakëndshme. Nëse po planifikoni të keni një dietë të ngjashme, shanset janë që mund të përjetoni ngërçe në këmbë. Këto kontraktime të dhimbshme zakonisht ndodhin gjatë natës dhe mund të zgjasin nga sekonda deri në minuta. Buka është e lartë në elektrolite dhe kur trupi juaj nuk merr mjaftueshëm nga këto lëndë ushqyese thelbësore, mund të çojë në spazma të muskujve.

2. Mund të ndiheni të lodhur.

Çfarë ndodh nëse ndaloni përgjithmonë bukën!

Ndërsa buka e bardhë nuk është mënyra më e shëndetshme për të marrë karbohidrate të mjaftueshme, ngrënia e moderuar e grurit dhe bukës me drithëra do t'i japë trupit tuaj më shumë energji. Për shkak se janë të pasura me fibra, hekur dhe magnez, këto ushqime do t'ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur dhe me energji, madje mund t'ju ndihmojnë të merrni energji të mjaftueshme për të shkuar në palestër pas një dite të ngarkuar në punë.

3. Dëshira juaj për sheqer mund të rritet.

Çfarë ndodh nëse ndaloni përgjithmonë bukën!

Për shkak se buka mund të përdoret për energji, heqja dorë nga ajo plotësisht do të thotë që do të duhet të gjesh një burim tjetër energjie diku tjetër. Kur ndihemi të lodhur, ne natyrshëm gjejmë ushqime që mund të na rrisin energjinë, si ëmbëlsirat dhe pijet me sheqer. Ndërsa ngrënia e bukës me moderim nuk do t'ju bëjë të shtoni kilogramë të tepërt, ngrënia e biskotave dhe çokollatës sa herë që ndiheni të rraskapitur, patjetër që mundet.

4. Shkuarja në tualet mund të bëhet më e vështirë.

Çfarë ndodh nëse ndaloni përgjithmonë bukën!

Buka me drithëra integrale është e pasur me fibra, e cila ndihmon tretjen tuaj dhe në fakt është vërtetuar se funksionon më mirë se laksativët për lehtësimin e kapsllëkut.

5. Mund të keni luhatje humori

Çfarë ndodh nëse ndaloni përgjithmonë bukën!

Nëse keni ndjerë ndonjëherë sikur asgjë nuk mund t'jua ngrejë humorin më shpejt se një fetë pica, në fakt ka një shpjegim shkencor për këtë. Ngrënia e karbohidrateve çliron një kimikat të quajtur serotonin, i cili është përgjegjës për t'ju bërë të ndiheni mirë.

6. Rreziku i sëmundjeve të zemrës mund të rritet.

Çfarë ndodh nëse ndaloni përgjithmonë bukën!

Ndërsa karbohidratet e rafinuara mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, ngrënia e drithërave të plota është vërtetuar se ul kolesterolin dhe mban larg shumë sëmundje të zemrës./L.F-dritare.net