Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Disa sinjale që ju dërgon trupi, kur diçka nuk është në rregull!

Trupat tanë janë tepër inteligjentë, shpesh na japin tregojnë kur diçka nuk është në rregull. Nga shqetësimet e vogla deri te simptomat më të theksuara, këto sinjale shërbejnë si tregues të vlefshëm të shëndetit tonë të përgjithshëm. Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë dhjetë mënyra se si trupi juaj mund t'ju tregojë se diçka nuk shkon.

1. Ndjesitë e kruajtjes!

Disa sinjale që ju dërgon trupi, kur diçka nuk është

Më shumë se 1 në 10 gra shtatzëna kanë kruajtje. Zakonisht nuk është i dëmshëm dhe shkaktohet nga hormonet. Por nëse përkeqësohet gjatë natës, mund të jetë shenjë e diçkaje serioze. Tregojini mjekut tuaj nëse keni kruarje, në mënyrë që të kontrollojë nëse keni nevojë për analiza.

Çfarë tjetër mund të shkaktojë kruajtje në të gjithë?

Probleme të lëkurës si lëkura e thatë, ekzema, psoriasis, zgjebe, djegie, plagë, pickime insektesh dhe urtikarie. Sëmundjet e brendshme si sëmundja e mëlçisë ose veshkave, anemia, diabeti, problemet e tiroides dhe disa lloje kanceri. Çështjet nervore të tilla si skleroza e shumëfishtë, nervat e shtypura dhe herpesi. Kushtet e shëndetit mendor si ankthi, OCD dhe depresioni. Irritim dhe alergji nga gjëra të tilla si leshi, kimikatet, sapunët ose disa ilaçe.

2. Gjuha e bardhë!

Disa sinjale që ju dërgon trupi, kur diçka nuk është

Gjuha e bardhë mund të shoqërohet me simptoma si era e keqe dhe acarim.

Shkaqet mund të jenë:

Neglizhimi i kujdesit oral, si mos larja me furçë, pastrimi i shpeshtë i gjuhës.Zakone të këqija. Përdorimi i protezave ose lëndimi i gjuhës me objekte të mprehta. Marrja e antibiotikëve, të cilët mund të shkaktojnë infeksione maja në gojë. Duke pasur një dietë me mungesë frutash dhe perimesh dhe të pasura me ushqime të buta. Duke marrë frymë përmes gojës. Përjetimi i gojës së thatë për shkak të kushteve mjekësore ose medikamenteve të caktuara, të tilla si qetësuesit e muskujve ose trajtimet e kancerit. Mëllenjë orale, e njohur gjithashtu si kandidiaza orale është një gjendje ku kërpudhat Candida albicans grumbullohen në mukozën e gojës tuaj. Ndërsa Candida është zakonisht e pranishme në gojë, ndonjëherë mund të rritet dhe të çojë në simptoma.

3. Dridhjet!

Disa sinjale që ju dërgon trupi, kur diçka nuk është

Ndonjëherë muskujt tuaj veprojnë vetë, pa ua thënë ju atyre. Ata mund të dridhen ose tkurren dhe të kenë probleme të relaksohen. Dridhjet dhe spazmat janë më të zakonshme në zona si kofshët, viçat, duart, krahët, barku, kafazi i kraharorit dhe harqet e këmbës suaj. Mjekët nuk janë gjithmonë të sigurt pse ndodhin, por disa gjëra mund t'i shkaktojnë ato. Muskujt tuaj kanë nevojë për minerale si kalium dhe magnez për të punuar siç duhet. Mos pirja e mjaftueshëm e lëngjeve mund t'i bëjë muskujt tuaj më të prirur për t'u dridhur dhe spazma. Konsumimi i tepërt i kafeinës gjithashtu mund të shkaktojë shtrëngime të muskujve në pjesë të ndryshme të trupit tuaj.

Nëse keni presion të lartë të gjakut ose sëmundje të zemrës, mjeku juaj mund të përshkruajë pilula të cilat ju bëjnë të urinoni më shumë. Kjo mund të ulë nivelet e kaliumit dhe të çojë në spazma të muskujve. Kur qelizat nervore dëmtohen, ndryshon mënyra se si ato flasin me njëra-tjetrën dhe me trurin. Dridhjet dhe spazmat mund të jenë shenja paralajmëruese se kjo gjendje e zakonshme po ndikon në nervat që kontrollojnë muskujt tuaj.

4. Jashtëqitja!

Disa sinjale që ju dërgon trupi, kur diçka nuk është

Disa gjëra që mund ta bëjnë kapsllëkun më të mundshëm përfshijnë:

Ndjeheni të shqetësuar: Fëmijët dhe të vegjlit mund të mos shkojnë në tualet kur janë në ankth. Kur prindërit janë të rreptë, disa fëmijë mund të mbajnë jashtëqitjen e tyre. Marrja e disa ilaçeve: Disa ilaçe ose pilula dhe gjëra të tilla mund ta përkeqësojnë kapsllëkun. Këto mund të jenë gjëra të tilla si antacidet, disa qetësues kundër dhimbjeve dhe ilaçe për kushte të tjera si sëmundja e Parkinsonit.

Probleme me barkun: Nëse dikush ka probleme si sindroma e zorrës së irrituar (IBS) ose probleme të tjera të stomakut, ai mund të ketë kapsllëk. Ndonjëherë, disa ushqime mund t'i bëjnë njerëzit të ndihen të bllokuar.

Lëndimi: Nëse dikush lëndon shpinën ose muskujt në zonën e barkut, mund të jetë e vështirë për të që të jashtëqiten. Kjo mund të ngadalësojë mënyrën se si ushqimi lëviz nëpër trup dhe të bëjë jashtëqitjen të dalë si guralecë të vegjël.

Të kesh një sëmundje afatgjatë: Disa probleme shëndetësore, si diabeti ose problemet e tiroides, mund të ngatërrojnë mënyrën se si funksionojnë nervat dhe muskujt dhe ta bëjnë më të vështirë shkuarjen në tualet.

Si jetoni: Nëse nuk lëvizni shumë ose nuk keni shumë aktivitet, mund të keni një shans më të lartë për kapsllëk. Gjëra të tjera si të qenit shtatzënë, të shkoni në një udhëtim ose të ndryshoni atë që hani gjithashtu mund të çojnë në kapsllëk.

Zakonet e të ushqyerit: Mos ngrënia e mjaftueshëm e ushqimeve me fibra ose mos pirja e mjaftueshme e ujit mund të bëjë që jashtëqitja të dalë si topa të vegjël dhe të vështirësojë shkuarjen në tualet./M.K-dritare.net