Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Boris Johnson fiton zgjedhjet në Britani të Madhe!

Boris Johnson fiton zgjedhjet në Britani të Madhe!
Partia Konservatore e udhëhequr nga Boris Johnson ka fituar zgjedhjet në Britani të Madhe.

Ende nuk ka përfunduar numërimi i votave dhe Johnson tha se ky mandat do t'i japë atij mundësinë të përfundojë Brexit dhe të arrinte daljen nga BE muajin e ardhshëm. Nga ana tjetër, laburistët po humbin dhe Jeremy Coryn tha se ishte një natë shumë zhgënjyese për ta.

Sipas parashikimit të medies prestigjioze BBC, konservatorët do të marrin 364 vende në parlament, ndërsa laburistët 203. /E.B-dritare.net