Zoran Zaev: BE nuk na la të bëjmë vetting të modelit shqiptar

 

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka thënë se ka qenë Bashkimi Europian që nuk e ka lënë RMV, që të kryejë procesin e Vettingut, sipas modelit që po e bën Shqipëria.

“Unë e pata premtuar në zgjedhje, jo vetting, por atë që e cilësoj njohje e së drejtës për t’u rizgjedhur e gjyqtarëve dhe prokurorëve. Ishte pjesë e programit. Por, kur mora detyrën, BE nuk dha mundësi të nisja procesin. Pse? Sepse ndoshta duhet të ndiqnin si po shkonte në Shqipëri, si do të mbyllej. Ata na thanë se nuk keni njerëz, nuk keni si të plotësoni vendet që do të mbeten bosh”-ka thënë Zoran Zaev./ I.M-Dritare.net

LEXO DHE :  Ja pse duhet të flini në dhomë të ftohtë, në dimër!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.