Na ndiqni edhe në

Arkiv

Zëvendësministri i përgjigjet Bashës nga Kruja: Fatkeqësia natyrore nuk duhet të shfrytëzohet politikisht

Zëvendësministri i përgjigjet Bashës nga Kruja:
Zv.ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Ilir Bejtja, njëkohësisht anëtar i zyrës operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësive Natyrore ka përgënjeshtruar sot nga Kruja deklaratat e liderit të opozitës Lulzim Basha duke i cilësuar të pabaza.

Bejtja ishte sot në fshatin Rrëzë, njësia administrative Cudhi (Krujë), ku ka përfunduar verifikimi i 28 banesave të dëmtuara nga tërmeti, prej të cilave 9 janë shpallur të pabanueshme. Zv.ministri Bejtja në një prononcim për mediat tha se akuzat e Bashës për mungesë të vëmendjes së shtetit për këtë fshat, janë të pabaza.

“Fatkeqësia natyrore nuk duhet të shfrytëzohet politikisht. Dua t’ju them se i gjithë shteti është në këmbë.

Konkretisht për fshatin Rrëzë, janë shpërndarë ndihma në ushqime e veshëmbathje për 17 familjet e këtij fshati.

Ka përfunduar procesi i verifikimit të 28 banesave në këtë fshat, ku 9 prej tyre janë shpallur të pabanueshme, ndërkohë është asistuar i gjithë procesi i akomodimit të banorëve. 5 prej familjeve të pastreha në këtë fshat kanë kërkuar strehim të përkohshëm pranë ambienteve të tyre të banimit, sipas kërkesës së tyre, ndërsa 4 familje të tjera janë strehuar pranë të afërmëve”, u shpreh zv/ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë z.Ilir Bejtja.

Prononcimi i plotë

“Dëgjuam Kryetarin e Partisë Demokratike të thotë nga Kruja se duhen hapa konkretë.

Dua të them: Ne po bëjmë hapa konkretë dhe i gjithë shteti është në gatishmëri për të gjetur zgjidhje.

Në Thumanë, ku fatkeqësisht patëm humbje të jetëve njerëzore për të cilat shprehim ngushëllim të thellë familjeve, 105 persona mbetën të pastrehë, në kushte emergjence ata u strehuan në kampe apo terrene sportive.

Menjëherë banorët u dërguan nga kampet për strehim në hotele të cilët u treguan të gatshëm për të bashkërenduar punën në këtë drejtim.

Sa i takon inspektimeve në terren:

Bashkia Krujë

Banesa të inpektuara: 2040 banesa

Të shpallura të pabanueshme : 701 shtëpi

Pallate të prishura : 8 në Thumanë

Pallatet :

Të pabanueshëm : 8 ( që duhen prishur)

Të dëmtuar rëndë : 47 pallate/dritare.net