Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Universitetit në Holandë/ Varre për studentët, për të reflektuar mbi jetën dhe vdekjen

Universiteti Radboud në Holandë, po realizon një projekt që ka tërhequr vëmendje të madhe,  të titulluar ‘Momento Mori”, duke hapur varre për studentët.

Projekti me titull “Mos harroni se do të vdisni” “Momento Mori”, iu jep mundësinë studentëve të reflektojnë për jetën dhe vdekjen.

“Varri i pastrimit” është quajtur ky projekt, ndërsa është një vrimë e hapur në tokë në kopshtin prapa kishës studentore. Në brendësi të varrit ndodhet një mbulesë e përshtatshme për joga dhe një jastëk, për ta bërë më të rehatshëm aktin e meditimit të studentëve./ I.M-Dritare.net