Na ndiqni edhe në

Shkrimet e Rudinës

"Turp të kesh"/ Ngjela për shënimin ndaj ambasadorit: Asgjë e jashtëzakonshme

"Turp të kesh"/ Ngjela për shënimin ndaj ambasadorit:

I ftuar në "Dritare me Rudinën", në News 24, avokati, Spartak Ngjela tha se, shënimi "Turp të kesh!", në shtëpinë e ambasadorit të OSBE-së, në Tiranë Bernd Borchardt është asgjë.

“Zëvendës ministri nuk është profesionist. Nuk flet zëvendës ministri me opinion, ai nuk është hetues, ai flet me faktin. Në qoftë se fjala i shmanget faktit , humbet e vërteta. Ajo e ambasadorit nuk duhet amplifikuar deri në këtë rang. Është e gabuar. Nuk është organizatë është një institucion i nivelit të lartë. Si po ngrihet problemi është në dëm të ambasadorit. Është një gjë jo e jashtëzakonshme ajo që ndodhi. Gjithçka varet nga gjuha. Çfarë ka ndodhur sipas optikës sime. Kam bërë 6-7 fushata vetë. Gjuha në fushatë është shumë e ngatërruar. Në radhë të parë qëndrojnë ata që bërtasin, si tifozë anglezë që e marrin vesh rezultatin kur shkojnë në shtëpi. Unë kur bëja fushatë thosha flas për ata në fund. Gjuha e politikës ka qenë shumë e ashpër. Me gjakra të ndezura s’mund të thuash kërcënohet një ambasador. Qeveria ka gabuar. Ambasadori mbajti një qëndrim.

Nuk është profesionist, mund të jetë një ish-shkrimtar. Nuk flet zëendësministri pa fakte. Unë e njoh mirë historinë e ndërkombëtarëve. nuk e kanë në favor ata të flitet kështu. Çfarë iu ka ndodhur, asgjë. Dy njerëz të thjeshtë, nëse kanë bërë ndonjë shkelje le të gjobiten. Dhe ata nuk besoj se e kanë marrë kaq seriozisht.",- tha avokati./K.C/dritare.net