Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Protestat në Hong Kong/ Mbyllen shkollat dhe universitetet për shkak të pasigurisë

Protestat në Hong Kong/ Mbyllen shkollat dhe universitetet për shkak
Disa shkolla dhe Universitete në Hong Kong janë mbyllur të martën për shkak të frikës së sigurisë, ndërsa protestuesit kanë kërkuar një ditë ndërprerje të trafikut. Shumë prej linjave të trenave janë pezulluar ose vonuar, për shkak se policia po kontrollon pasagjerët dhe radhë të gjata formohen në stacione, informon dritare.net.

Policia e rebeluar hyri në disa universitete të martën, dhe shpërndau studentët me gaz lotsjellës.

Të hënën, në Hong Kong trazirat u përshkallëzuan në dhunë të theksuar.

Një protestues u qëllua me plumb nga policia, ndërsa një tjetër u dogj nga protestuesit antiqeveritar.

Askush nuk është arrestuar për këto incidente./E.B-dritare.net