Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Pije të ftohta apo të ngrohta në verë? Zbulojeni tani, dhe befasohuni!

Pije të ftohta apo të ngrohta në verë? Zbulojeni tani, dhe

Tanimë temepraturat janë nw kulmin e tyre, dhe sezonin e verës po e shijojmë të gjithë.

Shumë  njerëz janë në dilemë nëse temperaturën e trupi ne ulin më shumë pijet e nxehta apo të ftohta.

Dritare.net, zbulon më poshtë dilemën, nëse në verë duhet të pini, pije të ngrohta apo të ftohta?

Pirja e pijeve të lëngshme është gjëja e duhur për të bërë gjatë një valë të nxehtë: është e domosdoshme të qëndroni të hidratuar për të mbrojtur veshkat. Por ka debat mbi atë nëse pija duhet të jetë e ftohtë me akull apo e nxehtë.

Teoria e zgjedhjes së një pije të nxehtë është se përkohësisht ju nxeh nga brenda, por prodhon djersë dhe efekti është i mirë.  Trupi i njeriut mund të prodhojë deri në dy litra djerse në orë, e cila është një mënyrë efektive për të reduktuar temperaturën e trupit tuaj, shkruan dritare.net

Por nëse lëngu nuk zëvendësohet, së shpejti do të bëheni i dehidratuar - kështu që disa rekomandojnë shmangien e pijeve të nxehta krejtësisht. Disa gjithashtu argumentojnë se ju nuk duhet të pini shumë çaj ose kafe, pasi ato përmbajnë kafeinë që shkakton dehidratim.

Është e vërtetë se disa hulumtime kanë mbështetur idenë se pije të ftohta janë më të mira. Ka patur studime ku njerëzit bënë stërvitje të fuqishme dhe më pas kishin matur temperaturën e trupit të tyre gjatë pirjes së pijeve të nxehta ose të ftohta: u konstatua se pije të ftohta ishin më efektive në  ftohjen e tyrupit të tyre, shkruan dritare.net

Por ka një problem të mundshëm me këto gjetje. Siç tregoi Ollie Jay, profesor i asociuar në fiziologjinë termoregulatorike në Universitetin e Otavës, lëngu nga një pije e ftohtë shkon drejt në stomak. Nuk është çudi, pra, se temperatura duhet të zbresë.

Por ekipi i ekspertëve, tregoi se në pjesë të ndryshme të trupit, ata gjetën se pijet e nxehta ftohin më shpejt trupin, duke ju bërë djersë. Megjithatë, ekziston një situatë ku pijet e nxehta nuk do t'ju ftohein: nëse jeni me djersë dhe  keni veshur shumë rroba që djersa nuk ka mundësi të zhduket.  Në këtë rast, rrini në një pije të ftohtë.

Përfundimisht: Pijet e nxehta iu ulin temperaturën e trupit më shpejtë, përveç kur keni veshur shumë rroba./ I.M-Dritare.net. BBC