Nobeli për mbrojtësin e Millosheviç, Rama: Zgjedhje e turpshme!

Sot, shkrimtari austriak Peter Handke, i cili ka mbrojtur figurën e Millosheviçit, ka fituar çmimin Nobel në Letërsi.

Kjo ka shkaktuar shumë reagime nga figura të ndryshme, të cilët janë shprehur aspak të kënaqur.

Edhe kryeministri Edi Rama, e ka cilësuar si një zgjedhje të turpshme nga Akademia Suedeze.

Rama shkruan në Facebook: “Dhënia e Çmimit Nobel për shkrimtarin austriak Peter Handke, që ndër të tjera ka mbrojtur figurën e Slobodan Millosheviç, ka bërë që një shumë politikanësh shqiptarë të reagojnë.

Kurrë nuk kam menduar se do të ndjeja të vjella për shkak të Çmimit Nobel. Por paturpësia po bëhet pjesë normale e botës që jetojmë.

Fituesi i çmimit Nobel për Letërsinë është një zgjedhje e turpshme e Akademisë Suedeze. Nuk mundet që të jemi kaq të mpirë ndaj racizmit  dhe gjenocidit.”/E.B-dritare.net

LEXO DHE :  Shënohen dy rastet e para me virus kinez, në Francë

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.