Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Nis riparimi i pallatit 6-katësh në Durrës, Rama shikon nga afër punimet

Nis riparimi i pallatit 6-katësh në Durrës, Rama shikon nga
Kryeministri i vendit, Edi Rama ka shkuar sot në Durrës, ku ka parë nga afër punimet që po bëhen për riparimin e një pallati i cili u dëmtua nga tërmeti  i 26 nëntorit. Rama foli edhe me inxhinierët dhe grupin e punës në terren që mori përsipër riparimin e pallatit.

Ministri Çuçi: Është godinë 6-katëshe. Ka pasur dëmtime mesatare. Në këtë pallat jetojnë 40 familje. Dëmet kanë nisur nga poshtë. Pas punimeve, kjo godinë është e sigurt. Në Durrës kemi numrin më të madh të pallateve, me DS3 dhe DS2.

Inxhinieri: Po përforcojmë kolonat. Po bëjmë punimet nga bodrumi poshtë. Kemi bërë ashensorët. Kemi mbathur kolonat dhe i kemi zgjedhur. Që objekti të jetë sa më i fortë dhe i qëndrueshëm.

Rama: Ka mbajtur mirë sidoqoftë. Sa do zgjasë?

Inxhinieri: Kjo punë e ka 3 muaj

Rama: Më shume ka rendësi qe ta shohin dhe te tjerët, dhe njerëzit qe presin qe te hyjnë ne këto godina. Është psikologjike. Dhe unë te isha, pasi nuk mund te futen ne një shtëpi ku mendojnë se do i këputen kolonat./K.C/dritare.net