Ministrja Shahini: Gati plani për zhvendosjen e nxënësve të shkollave të dëmtuara nga tërmeti

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini njofton se, tashmë ësht gati plani i zhvendosjes dhe është siguruar transporti i nxënësve nga shkollat e dëmtuara, te ato pritëse.
Minishtrja shprehet se, në Marikaj nga shkolla e dëmtuar nxënësit do të vijojnë mësimin 5 km larg, në shkollën e Marqinetit.

“E kemi gati planin e zhvendosjes dhe kemi siguruar transportin e të gjithë nxënësve nga shkollat e dëmtuara në shkollat pritëse.
Në Marikaj nga shkolla e dëmtuar nxënësit do të vijojnë mësimin 5 km larg, në shkollën e Marqinetit. Transporti është siguruar nga Zyra Vendore Arsimore Vorë dhe mësuesit do t’i shoqërojnë nxënësit nga Marikaj tek shkolla pritëse. Mësuesit e dy shkollave kanë dy ditë që përgatiten për rifillimin e mësimit, duke bërë planet e daljeve emergjente të sigurta në rast tërmeti dhe duke u përgatitur për pritje të ngrohtë të nxënësve.”,- shkruan Shahini n Instagram./K.C/dritare.net

LEXO DHE :  Babalja/ Salianji në seancë gjyqësore, ish-deputetët e PD mblidhen te Krimet e Rënda

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.