Ministri gjerman: BE të mbajë premtimin, të çelë negociatat me Shqipërinë!

Beograd, 20. septembra 2015 - Drzavni sekretar Nemackog Ministarstva spoljnih poslova Mihael Rot govori na konferenciji za novinare u Ambasadi Nemacke u Beogradu. Rot je veceras u Beogradu rekao da je optimista da ce jos u toku ove godine da se otvore prva pregovaracka poglavlja sa Srbijom. FOTO TANJUG / SAVA RADOVANOVIC / tj

Në një intervistë për gazetën gjermane, “Welt am Sonntag”, ministri gjerman i Shteti për Evropën, Michael Roth tha se,  BE-ja duhet të mbajë  premtimin për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pasi të dyja vendet i kanë kryer detyrat.

“Refuzimi do të rrezikonte seriozisht besueshmërinë e BE-së, paqen dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor. Po të krijojmë një vakum politik, atë do ta mbushin pa shumë ceremoni aktorë si Rusia, Kina, Turqia apo Lindja e Mesme. Partnerët tanë nuk duhet të shkelin fjalën e dhënë. Më 15 tetor ne duhet t’i hapim dritën jeshile negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Dy vendet kanë përmbushur detyrat dhe kjo duhet shpërblyer. Kemi marrë zotimet tona dhe tani duhet t’i mbajmë.”,- tha Roth./K.C/dritare.net

LEXO DHE :  Rudina Xhunga: Të gjithë njerëzit duan Unazën. Policia po bën punën e saj me gaz jo me plumba, po provohet shteti ligjor

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.