Meta nuk e njohu si anëtare të Kushtetueses, Arta Vorpsi betohet te noteri

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta deklaroi se nuk do ta thërriste anëtaren e Gjykatës Kushtetuese, Arta Vorspi, për të kryer procesin e dhënies së detyrës. Mësohet se kjo e fundit, pavarësisht deklaratës së Metës, ka kryer betimin te noterja Miranda Xhemalce.

Në tekstin e betimit,  gjyqtarja Arta Vorpsi thekson: “Unë e nënshkruara, Arta Vorpsi, në cilësinë e gjyqtares së Gjykatës Kushtetuese të emëruar, bazuar në vendimin nr.132 datë 21.09.2019 të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, botuar në Fletores Zyrtare, me vullnetin tim dhe gatishmërinë për të ushtruar menjëherë funksionin e gjyqtarit të Kushtetueses dhe me dorën e vendosur mbi Kushtetutë, betohem: Betohem se gjatë kryerjes së detyrave të mia do t’i qëndroj kurdoherë besnik Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë”/E.B-dritare.net

LEXO DHE :  Video/  Si u përlot Leyla Mosess Ones nga fjalimi emocional i Ramës

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.