Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

ISIS merr përgjegjësinë për sulmin terrorist, në Londër

ISIS merr përgjegjësinë për sulmin terrorist, në

ISIS ka pranuar se sulmi terrorist në Londër, ku mbetën të vrarë dy persona dhe u plagosën disa të tjerë, u bë nga ata.

Organizata terroriste tha se Usman Khan, i cili vrau dy personat me thikë, në një konferencë të Universitetit të Kembrixhit për rehabilitimin e të burgosurve, veproi në emër të tyre.

Khan, i cili ishte burgosur për një komplot terrorist, u qëllua për vdekje nga policia pasi njerëzit e mbajtën atë me forcë në urën e Londrës.

ISIS shtoi se sulmi u bë në përgjigje të thirrjeve të Shtetit Islamik drejt vendeve të synuara që kanë qenë pjesë e një koalicioni që lufton grupin xhihadist./K.C/dritare.net