Merkel takim me Putin për situatën tensionuese në Lindje të Mesme

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të zhvillojë sot një takim me Presidentin rus Vladimir Putin, ku do të diksutojnë për tensionet në Lindje të Mesme, kryesisht në Siri dhe Libi.

“Qartazi, tensionet mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, në mesin e disa çështjeve të tjera, mund të jenë temë e bisedimeve mes kancelares dhe presidentit Putin në Moskë”, tha zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert.

LEXO DHE :  Vdes aktori legjendar grek

Ai tha se Rusia është faktor i rëndësishëm në skenën botërore dhe si anëtare e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, duhet të marrë pjesë në zgjidhjen e konflikteve politike.

Kujtojmë se Merkel dhe Putin janë takuar muajin e shkuar, për të arritur një armëpushim  në pjesën lindore të Ukrainës./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.