Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Nga kafja, tek vera e kuqe dhe qumështi/Mitet e gabuara që kemi për ushqimin!

Nga kafja, tek vera e kuqe dhe qumështi/Mitet e gabuara që kemi

Nuk është për t'u habitur që ne jemi vazhdimisht të hutuar nga informacione të reja dhe konkurruese rreth asaj se çfarë duhet të fusim në trupin tonë - ose që ndonjëherë ne kapemi pas miteve të ushqimit që mund të mos jenë më të vërteta. Në një botë ku këshillat dietike duket se ndryshojnë gjatë gjithë kohës, dhe opinionet në internet janë të zhurmshme dhe shpesh të pabaza këto janë përfundimet që kanë arritur ekspertët e ushqimit.

Cila është e vërteta për kafenë?

"Unë jam i befasuar që njerëzit ende mendojnë se kafeja është e keqe për ta," thotë Dr Astrid Nehlig, drejtoreshë kërkimore e institutit francez të kërkimit mjekësor, Inserm, dhe një nga studiuesit kryesorë në botë për kafenë, shëndetin dhe funksionin e trurit.

Kafja përmban më shumë se 1000 përbërës, kështu që ajo që po shikojmë nuk ka të bëjë vetëm me kafeinën. Ajo rrit vigjilencën, por në të njëjtën kohë na relakson, fokuson dhe rrit vëmendjen, por parandalon gjumin, veçanërisht nëse pini shumë ose shumë vonë

Kafja shpesh është akuzuar si e keqe për shëndetin e zemrës. Por ne tani kemi kërkime globale që tregojnë se kafeja është mbrojtëse kundër sëmundjeve kardiovaskulare, goditjes në tru dhe sëmundjeve koronare të zemrës dhe ul vdekshmërinë e lidhur me çështjet kardiovaskulare. Nehlig thotë se ka gjithashtu prova të qarta se kafeja mbron nga diabeti i tipit 2, pavarësisht yndyrës në trup; është padyshim mbrojtës kundër sëmundjes së Parkinsonit dhe pothuajse me siguri kundër rënies njohëse në përgjithësi. Kafeja nuk rrit rrezikun e kancerit. Është neutrale edhe mbrojtëse në disa kancere, si mëlçia, zorra e trashë, endometriumi dhe disa kancere të gjirit jo të varur nga hormone.

A janë "qumështet" alternativë më të mirë për ne sesa qumështi normal

Ekziston një aureolë masive e gjelbër dhe shëndetësore e lidhur me ushqimet me bazë bimore, e cila nuk është domosdoshmërisht e informuar nga përbërja e vetë ushqimeve.

Siç thekson Mellor, hulumtimi nuk është bërë ende, por do të jetë gjithashtu i vështirë për t'u analizuar, sepse njerëzit që konsumojnë zëvendësues të qumështit me bazë bimore mund të priren drejt një diete më të ulët në produkte të tjera shumë të përpunuara dhe mund të ndajnë cilësi të tjera demografike që i vendosin në grupe përgjithësisht më të shëndetshme.

“Unë nuk do të mbështetesha në to si një burim kryesor i të ushqyerit," thotë Mellor. Shumica e alternativave të qumështit përmbajnë lëndë ushqyese të shtuara për të imituar ato në qumështin e lopës, por qumështi bimor rrallë forcohet.

Burimi kryesor i yndyrave të ngopura janë produktet e pjekura – byrekët, biskotat dhe ëmbëlsirat – dhe këto ushqime të përpunuara, të cilat janë të larta në yndyrë, karbohidrate të rafinuara dhe kripë, mund të jenë më problematike sesa qumështi. Disa yndyrna të ngopura në mënyrë unike në bulmet mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës: qumështi i fermentuar siç është kosi i pa ëmbëlsuar dhe disa djathëra ndoshta reduktojnë rrezikun, qumështi është neutral dhe gjalpi ndoshta e rrit pak atë.

A është vera e kuqe fytyra e pranueshme e alkoolit?

"Nuk ka asnjë provë të mirë që vera e kuqe është e mirë për ju," thotë profesor Sir Ian Gilmore, specialist i mëlçisë dhe kryetar i Alcohol Health Alliance UK.

Pretendimi origjinal mund të jetë i bazuar pjesërisht në resveratrol, një polifenol në verë që mund të shoqërohet me rezultate të mira shëndetësore, veçanërisht kardiovaskulare - por në sasi shumë më të larta se ato që gjenden në disa gota.

Polifenolet nuk janë unike për verën e kuqe: ato gjenden në boronica dhe fruta të tjera të errëta, kështu që nuk ka kuptim të thuhet se duhet të pini verë të kuqe për të marrë përfitimet shëndetësore. Federata Botërore e Zemrës publikoi një përmbledhje kërkimore dhe një përmbledhje politikash në janar, e cila tregoi se alkooli definitivisht nuk është i mirë për shëndetin kardiovaskular.

A mund të jetë vërtet kaq i keq mishi i kuq për ne?

“Mishi i kuq është bërë keqbërësi i jetës sonë. Dhe mishit të pulës dhe të bardhë i është dhënë një leje kalimi falas, krahas bimëve. Por ka një nuancë në shkencë, e cila nuk komunikohet shpesh në shtyp dhe humbet në debatin në mediat sociale”, thotë Rob Percival, autor i librit The Meat Paradox: Eating, Empathy and the Future of Meat, kreu i hulumtimit të politikave në Soil Association dhe ekspert në politikën e mishit.

Disa studime vëzhguese kanë sugjeruar vërtet se mishi i kuq është i lidhur me sëmundje të ndryshme të lidhura me stilin e jetës (një meta-analizë e publikuar në vitin 2021, për shembull, gjeti një korrelacion midis ngrënies së mishit të kuq dhe një gamë të gjerë kanceresh), por ato studime kanë gjetur se shoqërim më shumë në popullatat që konsumojnë një dietë shumë të përpunuar, të stilit perëndimor. Plus, shumë nga studimet e bashkojnë mishin e kuq me mishin e përpunuar, pavarësisht se ato janë ushqime shumë të ndryshme.

Duket se mishi i kuq mund të luajë një rol të dobishëm në adresimin e mangësive në mikronutrientët [si zinku, vitamina B12 dhe kaliumi]. Nuk është I keqi që duket, veçanërisht në lidhje me kancerin. Ajo që është më pak e paqartë është çështja e sasisë. NHS thotë se një dietë është e pasur me të kuq (dhe mish të përpunuar) nëse hani më shumë se 90 g në ditë , dhe se reduktimi në 70 g mesatarisht gjatë javës është më i rrezikshëm, së bashku me ditët javore pa mish. Kjo do të thotë që në një javë mund të hani vetëm një biftek, dy salsiçe derri dhe një çerek paketë mishi i grirë.

A duhet të largojmë karbohidratet?

"Karbohidratet përbëhen nga sheqerna të thjeshta ose zinxhirë sheqernash dhe janë një burim kryesor energjie," thotë Elaine McGoëan, dietologe klinike.

Sheqernat e thjeshta përmbajnë glukozë e cila absorbohet me shpejtësi nga zorrët në qarkullimin e gjakut. Ky nxitim i glukozës shkakton një rritje të insulinës, e cila nga ana tjetër bën që një tepricë e glukozës të merret në qelizat e trupit. Qelizat në përgjithësi nuk kanë nevojë për këtë nxitim të glukozës për përdorim të menjëhershëm dhe kështu glukoza ruhet dhe një pjesë shndërrohet në yndyrë. Kjo është arsyeja pse karbohidratet janë të lidhura me rritjen e niveleve të obezitetit, si dhe sëmundjet duke përfshirë diabetin e tipit 2.

Por kjo nuk do të thotë se të gjitha karbohidratet janë të këqija. Në vend të kësaj, ne mund të kufizojmë karbohidratet e thjeshta, “ushqimet ‘e bardha’ duke përfshirë drithërat e bardha, bukën, miellin, sheqerin, biskotat, ëmbëlsirat, lëngjet dhe pijet e ëmbla dhe në vend të kësaj të hamë karbohidrate komplekse, të cilat gjenden në perime, fruta, drithëra, arra dhe fara. Si me të gjitha gjërat, moderimi është çelësi. /BBC/M.K/dritare.net