Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Kukan reagon ashpër: Jam i neveriutur, Macron një sabotatues i heshtur, shumë dritëshkurtër

Kukan reagon ashpër: Jam i neveriutur, Macron një sabotatues i

Eurodeputeti Eduart Kukan përmes një postimi në rrjetet sociale ka reaguar ashpër në lidhje me “JO”-në e Francës për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, për negociatat.

Duke u shprehur se ndjen neveri, Kukan ka sulmuar Presidentin e Francës Emmanuel Macron, duke e quajtur atë sabotatues të heshtur, dhe shumë dritëshkurtër.

Reagimi i plotë:

Jam shumë i neveritur dhe i indinjuar nga pozicioni i Francës në samitin e BE-së, që ka çuar në shtyrjen e procesit të zgjerimit të BE-së. Unë kisha një ide, atë që presidenti francez Macron kishte luajtur rolin e një sabotatori të heshtur për një kohë të gjatë.

Sidoqoftë, nuk besoja se ata ishin drejtuar në një mashtrim të tillë për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë kur u mor zyrtarisht vendimi. Me të vërtetë shumë dritëshkurtër dhe i papërgjegjshëm.

Ky është një gjest degradues drejt këtij rajoni strategjik për interesat globale të BE-së.

Do të dëshiroja t’u bëj thirrje partnerëve tanë të Ballkanit Perëndimor që të mos mërziten. Edhe pse e kuptoj plotësisht se sa e vështirë është.

Në BE, ata kanë një shumë miq dhe politikanë seriozë që do të vazhdojnë të punojnë me ta intensivisht për të arritur ambiciet e tyre europiane. Do të dëshiroja t’u bëj thirrje atyre që të dëshmojnë në përparimin e tyre të ardhshëm europian se ata kujdesen më shumë për krijimin e një Europe të bashkuar sesa ata që e komplikojnë veten sot./ I.M-Dritare.net