Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Këto janë ushqimet që ngadalësojnë metabolizmin!

Këto janë ushqimet që ngadalësojnë metabolizmin!

Ju e dini që metabolizmi ngadalësohet me moshën. Për ta përmirësuar ju zakonisht i përzgjidhni ushqimet që hani. Sigurisht, ky është vendimi i duhur, por nuk është i mjaftueshëm. Dritare.net do ju tregojë cilat janë ushqimet që ju nuk duhet të hani, për të mos u bërë të ngathët.

1. Lëngjet e frutave

Lëngjet e frutave përmbajnë shumë sheqer, ndonjëherë dhe kimikate. Në end të tyre është mirë të pini limonadë ose çaje bimorë.

2. Ëmbëlsuesit artificial

Ju duhet të dini që ëmbëlsuesit artificiale janë të dëmshëm për shëndetin, por përveç kësaj, ato kanë efekte të forta inflamatore. Hani fruta nëse doni diçka të ëmbël.

3. Drithërat e ndryshme

Konsumi i drithërave mund të çojë në inflamacion të sisitemit të tretjes. Dritare.net ju sugjeron të kufizoni ngrënien e bukës, makaronave, ëmbëlsirave, patateve të skuqura etj.

4. Vaji Kanola

Vaji i luleve të verdha ose Kanola mund të çojë në inflamacion dhe probleme të tretjes. Zëvendësojeni me vaj kokosi.

5. Gjalpi i kikirikut

Ky është një nga gjalpet që shkakton më së shpeshti alergji. Është mirë të konsumoni gjalpë bajamesh./E.B-dritare.net