Na ndiqni edhe në

Arkiv

Këshilltari për Mirëqenien në Lombardi: Personat që vdiqën ishin me shëndet të dobët

Këshilltari për Mirëqenien në Lombardi: Personat që

Në një konferencë për medie, këshilltari për Mirëqenien i Rajonit të Lombardisë, Giulio Gallera, tha se të prekurit me koronavirus në këtë rajon janë më shumë ata me një kuadër klinik të dobësuar dhe të moshuar.

“Ne kemi pesë persona që kanë ndërruar jetë në Lombardi, i fundit është një nga të parët që ishte identifikuar si pozitiv në Castiglione d’Adda dhe më pas u transportua në Sarko. Ata janë të gjithë njerëz me një kuadër klinik veçanërisht të dobësuar ose shumë të moshuar. Ky virus ka një forcë ngjitëse shumë të dukshme, vdekshmëria e tij është pak më e madhe se një gripi, por ne jemi në një situatë absolutisht të kontrolluar. Coronavirusi prek personat shumë të moshuar dhe me shëndet të kompromentuar.”,- tha Gallera./K.C/dritare.net