Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Ja të vërtetat për superushqimet!

Ja të vërtetat për superushqimet!

Në media shpesh herë lexojmë shkrime për ushqimet që ndihmojnë në luftimin e kancerit apo edhe në forcimin e imunitetit. Shumë prej këtyre tezave nuk kanë një vërtetim të saktë shkencor. Në këtë shkrim do  kuptoni mitin nga fakti për ushqimet që kanë epitetin “Superushqime”.

Mit Lakra jeshile është një mënyrë e shijshme për të përmbushur nevojat e hekurit të trupit tuaj

Fakt Lakra jeshile  është një mënyrë për të përmbushur nevojat e hekurit të trupit tuaj

Mit Lakra e brukselit ka një përbërës që heq toksinat e trupit

Fakt Asnjë substancë natyrale nuk ka shans kundër substancave kancerogjene

Mit Flaxseed është i ngarkuar me omega-3 dhe mund të parandalojë disa lloje kanceresh

Fakt Duhet të konsumoni  Flaxseed për të marrë këto përfitime

Mit Ngrënia e manaferrave çdo mëngjes ju ndihmon të ushqeheni me antioxidant

Fakt Në qoftë se ju e konsumoni çdo ditë, kjo gjë do jetë në disavantazhin tuaj më se shumti

Mit Arra janë të mbushura me acid alfa-linolenic, e cila ndihmon ruajtjen e kujtesës

Fakt Arrat janë të shtrenjta

Mit Molla është e lidhur me një reduktim të rrezikut të kancerit të mushkërive

Fakt  Molla në fakt, nuk mund të kualifikohet si një superushqim

Mit Anti-inflamatorët e ndihmës trajtojnë infeksionet e traktit urinar

Fakt Dyzet e katër milion njerëz në këtë vend nuk kanë sigurim adekuat shëndetësor

Mit Zarzavate me gjethe të shtuara, kanë doza të pasura me vitamina A, C, dhe K në çdo vakt, si dhe me folate, kalium dhe kalcium

Fakt Zarzavatet si selino. Selino është ende shumë e mirë, në rregull. Ne të gjithë bëjmë pjesën tonë. Kjo nuk është një garë./dritare.net