Ja pse duhet të hani patëllxhan!

Patëllxhani i zi përmban shumë vlera prandaj ul edhe nivelin e lartë të kolesterolit, si dhe ndikon pozitivisht në uljen e tensionit

Përmban kalium ashtu që siguron rregullimin e ujit në qeliza, magnezi siguron qetësi shpirtërore, kurse hekuri e zvogëlon lodhjen.

Pos kësaj në kushte laboratorike është treguar se disa substanca nga patëllxhani i shkatërrojnë qelizat tumorale dhe ndikojnë kundër baktereve.

LEXO DHE :  Supa ideale e dimrit, për t'u mbrojtur nga virozat!

Nga patëllxhani mund të përgatiten gjellra dhe sallata shumë të shijshme,  i shtojmë edhe faktin se ndikojn pozitivisht edhe në shëndetin. Patëllxhani lufton shumë sëmundje, ndaj ngrënia e tij duhet të bëhet pjesë e ushqimit tuaj të përditshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.