Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Ja 8 receta pijesh, që të dobësoheni në kushte shtëpie

Ja 8 receta pijesh, që të dobësoheni në kushte shtëpie

E dimë që keni shumë probleme me dobësimin, barkun e fryrë, dhjamin etj. Por dritare.net ka një zgjidhje për ju. Ne sjellim për ju 10 receta pijesh shtëpie, që do t’ju ndihmojnë të jeni më të shëndetshëm dhe të dobësoheni kollaj.

  • Receta me kastravec

Merrni:

-1 kastravec

- një dorë majdanoz

-1 limon

-1 lugë xhenxhefil të thërrmuar

-1 lugë aloe vera

Përzini bashkë dhe i pini vazhdimisht, para se të flini.

  • Receta me kungull dhe limon të athët

Përbërësit:

-limon i athët

-2 tranguj

-1 portokall i madh

-mjaltë sipas shijes

-nenexhik sipas shijes

-1 litër ujë të gazuar

Grijeni kastravecin në një tas, shtrydhni limonin e athët dhe portokallin, shtypni dhe përbërësit e tjerë dhe i pini, informon dritare.net

  • Receta me dardhë

-1 limon i athët

-250 ml lëng dardhe

-250 ml ujë të gazuar

-1 dardhë

-akull

-Si ta bësh:

Prini limonin në feta, grini dardhën dhe vendosini në një enë. Copëtoni akullin, shtoni lëngun e dardhës dhe ujin e gazuar dhe i përzini.

  • Receta me lëng rrushi dhe kanellë

-500 ml lëng rrushi

-1 gotë uji

-2 shkopinj kanellë

-gjethe menteje

-akull

- pak sheqer

Përgatitja

Hidheni  sheqerin, ujin dhe kanellën në një enë dhe bëni një shurup. Zieni atë për pesë deri në dhjetë minuta derisa sheqeri shkrihet. Miksoni lëngun, hidhni menten, ujin dhe akullin dhe e pini, informon dritare.net

  • Recetë me limon

Përbërësit:

-5 limona

-1 litër ujë të gazuar

-nenexhik

-akull

Përgatitja:

Shtrydhni lëngun nga katër limonët. Përzini lëngun dhe ujin e gazuar në një kavanoz. Hidhni nenexhikun dhe akullin.

  • Pije indiane

Përbërësit:

-4 limona të athët

-xhenxhefil sipas shijes

-nenexhik

-1 litër ujë të gazuar

-1/2 gotë uji

-akull

-disa sheqer

Përgatitja:

Shtrydhni lëngun nga limonët e athët. Hidhni në një enë sheqerin, ½ ujë dhe zieni sa të tretet sheqeri. Hidhni xhenxhefilin. Hiqeni nga zjarri. Shtoni nenexhikun dhe limonin  athët, ujin e gazuar dhe akullin, informon dritare.net

  • Receta me mollë

Përbërësit

-1 litër lëng molle

-nenexhik

-100 ml lëng limoni

-1 limon

-akull

I përzini bashkë edhe e pini

  • Receta me perime

Përbërësit:

-1 litër ujë të gazuar

-sheqer sipas shijes

-3 trangujve

-1 piper i madh

-3 limona

-nenexhik ose gjethe

-akull

Si ta bësh:

Piperin, dy trangujt spërkatini me sheqer dhe i lini për pak minuta. Vendosini në limon. Hidhni ujin dhe e pini./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net