Na ndiqni edhe në

Arkiv

Irani pranon sulmin ndaj avionit ukrainas, ku humbën jetën 176 persona

Irani pranon sulmin ndaj avionit ukrainas, ku humbën jetën 176 persona

Irani ka pranuar sulmin ndaj avionit ukrainas që u rrëzua në Iran, ku humbën jetën 176 persona, raporton televizioni shtetëror i Iranit.

Në deklaratë thuhet se është sulmuar pa dashje, duke shtuar se ishte një gabim njerëzor, pasi aeroplani kishte fluturuar afër një zone që i përkiste Rojeve Revolucionare të Iranit.

Irani më herët kishte mohuar se raketat e tyre kishin rrëzuar aeroplanin, pranë Teheranit, të mërkurën. Por presioni i ushtruar nga SHBA dhe Kanadaja, bëri që ata ta pranonin se e kishin sulmuar, duke thënë se ndodhi aksidentalisht./E.B-dritare.net