Inxhinieri: Ndërtimet në Shqipëri, të shkëlqyera. Lëkundje tjetër? E paparashikuar

Dy ditët e fundit vendi ynë është tronditur nga tërmete të njëpasnjëshme, ndërsa kanë shkaktuar dëme të mëdha, dhe kanë përhapur jo pak panik tek qytetarët.

Inxhinieri Gjeolog Edmond Bejtaj, është shprehur për dritare.net  se tërmeti ka qenë i një shkalle shkatërruese, ndërsa falë cilësisë së ndërtimeve, ai nuk shkaktoi më shumë dëme.

“Kur ra termeti ne Amatrice, kam debatuar ketu me disa qe jetojne jashte Shqiperise. Dhe perkunder asaj qe thoshin ata, pra nje lloj ironie me situaten e ndertimeve ne Shqiperi, u kam thene se ndertimet ne Shqiperi, sidomos keto te viteve te fundit, jane te niveleve me te larta boterore, si ne projektim ashtu dhe ne ndertim dhe cilesi materialesh, dhe natyrisht qe nuk e kisha opinion nga vetja. Jam i sigurt qe me kane perqeshur, dhe seriozisht u kam thene – prisni se keni per ta pare kete qe po ju them.

Tani po u them nëse më lexojne ;

– Termeti i djeshem ne Tirane dhe Durres e ka pasur magnituden ne momentin e goditjes kryesore, më te larte se termetet ne Aquila dhe Amatrice.”-shprehet ai.

 

Por  çfarë duhet bërë kur bie tërmet?

Inxhinieri Bejtaj na sygjeron që të bëjmë egzaktësisht gjënë që kemi qenë duke bërë deri pak momente para se të bie tërmeti.

“E sa per ate, se cfare duhet te bejme kur bie termet, porosia universale eshte – Vazhdo bej pa panik cfare je duke bere !  Sepse levizja ne panik shkakton viktima më shume se vete termeti.”-shprehet ai për dritare.net.

LEXO DHE :  Foto/ Albin Kurti feston fitoren në Tiranë

 

Bejtaj shprehet më tej, se mundësia për të parashikuar një tërmet pas tërmetit të fortë të parë, është e vështirë, dhe nuk përjashtohet mundësia që të ketë edhe tërmete të tjera.

“Shqiperia ka seismologe profesioniste qe e ndjekin dhe regjistrojne saktesisht aktivitetin sismik ne vend dhe rajon. Paralajmerimi i atij grekut dhe i kujtdo qofte nuk vlen per asnje gje sepse vetem sa shton panikun.

Paralajmerim eshte te thuash qe ne daten aq, muaji kaq, dhe ora aq, do bjere termet ne filan vend.

Perndryshe dikush le te thote se cfare do beje nese e lajmerojne qe do bjere termet ne filan vend aty nga fundi i beharit.

Mundesia per tu shoqeruar goditja e pare nga nje tjeter me e forte se ajo, nuk eshte thjesht çështje llogaritjeje matematike, por çeshtje e zones ku ndodh, pra e se cila pllake ka levizur dhe sa ka levizur, pra a ka zene vend pasi levizi, gjera keto qe vlejne vetem per statistike se aty per aty veshtire se mund te jepet pergjigje.”-shprehet ai më tej./ I.M-Dritare.net

1 Koment

  1. Së pari Mondi në dijeninë time nuk ka profesionin e gjeologut ,por Teknolog , së dyti këshillimi i tij që është i ngjajshëm me një fjali tjetër “Lere të bjerë” nuk është shumë i drejtë , është e drejtë të mos çoroditesh ,sepse kush thotë nuk kam frikë gënjen , por duhet të shfrytëzosh në mënyrë racionale çdo mundësi për t’u mbrojtur , ka manuale dhe këshillime të posaçme ashtu si edhe për zjarret ,përmbytjet etj
    Mundësia për pas goditje është me propabilitet të lartë sepse forcat vepruese të çliruara nga pozicionimi i pllakave kontinentale janë tepër të larta për shkak të përmasave të volumeve ndër vepruese dhe për deri sa pllakat të ri gjejnë “rehatin” në gjëndjen e re vijojnë të mundësojnë shkatërrime të reja në përmasa më të vogla nga fillestari të cilat bien mbi magmë dhe shkaktojnë lëkundje të reja përgjithësisht më të vogla se ajo fillestare.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.