I thur lavde kujtdo që nuk largohet nga ky vend!

Nga Xhesika Maçi

Me shifra alarmante, shqetësuese dhe tronditëse, media, opinioni publik dhe jo vetëm, artikulojnë çdo ditë e më shumë mbi ikjen e vazhdueshme të shqiptarëve. Në një kohë ku të gjithë shkruajnë e argumentojnë pse duhet të largohesh nga këtu një orë e më parë, unë vazhdoj e shkruaj e qetë, pa u bezdisur aspak, si një patriote e qëndrimit në Shqipëri, se përse duhet të qëndrojmë këtu. Fillimisht më lejoni ta nis me ata që u dorëzuan, kthyen shpinën edhe u larguan si moskokëçarës me justifikimin se këtu nuk ia dilnin dot. E pyes veten a u përpoqën vallë aq sa duhet?! 

Më pas më vjen natyrshëm t’i përkrah e t’u gjendem pranë, se ndoshta ishin pa zë të fortë në një kohë kur heshtja ishte mbretëresha e kësaj shoqërie. Le t’ia falim, se ranë pre e një shteti që nuk u doli për zot e jo më t’u falte ngrohtësinë e merituar. Atëherë përse nuk kthehen? Frika, pasiguria i ka kapluar apo një lloj rehatie dhe mirëqënieje që këtu mund të duket deliruese nëse nis edhe e aspiron. 

E po kthehem tek ata që e kanë çuar ndërmend të largohen. Mos e bëni! Kujt po ia lini këtë vend po ikët?! Kujt po i dorëzoni të drejtën për të vendosur mbi fate të shumta, duke mbajtur veshur pelerinën absolute të pushtetit. Qëndroni dhe investoni! Mos e bëni për veten tuaj, as për ego, por për virtytin e solidaritetit të brezave që vijnë. Jini shembuj të atyre që e deshën fort këtë tokë e që nuk u manipuluan nga madhështia e pasigurisë dhe qëndrimit paranojak. Nëse vazhdoni të qëndroni, por mbi të gjitha, të guxoni të flisni, të manifestoni, të zhdukni heshtjen e të kapeni fort pas shpresës, ju premtoj që do i thur lavde kujtdo që nuk largohet nga ky vend!/dritare.net

LEXO DHE :  Meta, letër Thaçit: Kam besim te dialogu me Serbinë për njohjen e pavarësisë!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

1 Koment

 1. Po ç’është gjithë ky patriotizëm qe i ka kapur Shqipëtarët dhe shtiren sikur te gjithë e duan atë vend…..???
  Po ku të rtijmë dhe si të mos largohemi nga një vend që nuk të ofron asgjë por perkundrazi të gllabëron gjithçka….jam njëri nga ata që dikur mendonte pikërisht keshtu si ju….dhe u kthye në atdheun e tij pas nje periuedhe 10 vjeçare(1997-2008) në emigracion.
  Nuk di se ta quaj kthim dhe kohen që qëndrova në shqipëri (2008-2018)…Patriotizëm apo Idiotësi…Trimeri apo Marrëzi…
  Dhe tani që jam larguar përsëri nga Shqipëria pasi e provova atë vend….mendoj që ka qene një Idiotësi dhe Marrëzi bashkë….
  Po ju sshkruan një njeri që në të vërtetë e dashurante vendlindjen e tij….por tashmë i rraskapitur dhe i zhgenjyer nga ajo….dhe i rilindur sërisht në rrugët e emigrimit….
  Ju lutem mos shkruani pallavra te ketij lloji…
  N.q.s ju vetë nuk e keni provuar….

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.