Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

E thotë shkenca: Ushtrimet ju bëjnë më të lumtur se paratë!

E thotë shkenca: Ushtrimet ju bëjnë më të lumtur se

Është zyrtare: Të ushtrohesh mund të të bëjë më të lumtur sesa paratë. Sigurisht në kushtet e duhura! Dhe për ju që nuk ushtroheni, nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, kemi disa lajme të mira për ju.

Disa studime kanë treguar lidhjen mes lumturisë dhe ushtrimeve, dhe rezulton se nëse ushtroheni do të jeni më të lumtur.

Kjo nuk do të thotë se ju duhet të stërviteni për orë të tëra, pasi ushtrimet e tepërta ju dëmtojnë shëndetin. Nëse stërviteni 30-50 minuta, 5 herë në javë do të jeni më mirë emocionalisht se sa kur nuk stërviteni fare, apo shumë, shkruan dritare.net

Rezulton se disa sporte ju bëjnë më të lumtur se disa të tjera. Prandaj edhe pse janë sporte në grup, mos e lini pasdore gjimnastikën, apo çiklizmin.

Vetëm 20 minuta stërvitje ditore aerobike, jo shumë intensive mund të të ndihmojë në rritjen e lumturisë deri në 12 orë.

Bonus për ju: Zbuloni në galerinë më poshtë, disa ushtrime aerobike super të thjeshta!/K.C/dritare.net