Deputetja që tronditi me fotot që publikoi kërkon falje: Janë të paverifikuara

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Flora Brovina, e cila të enjten publikoi një fotografi tronditëse, të cilat i prezantoi si dëshmi të akteve të përdhunimeve seksuale gjatë luftës në Kosovë, dhë tërhequr dhe ka pranuar se kjo fotografi mund të jetë e falsifikuar.

Ajo ka thënë se këtë fotografi, të cilën ajo e publikoi para mediave, e kishte marrë qysh në vitin 2003 nga një zyrtare e Këshillit për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut në Prishtinë dhe e ruante si “dëshmi për krimet e kryera nga forcat e Serbisë në Kosovë”.

“Nga viti 2003, këtë dokument e ruaj në mesin e shumë dokumenteve tjera dhe tani, pas kaq kohësh, të quhet ky dokument i falsifikuar, më vjen shumë keq. Edhe një herë ju kërkoj falje të gjithë atyre dhe qëndroj edhe për fajësinë time që nuk e kam verifikuar në momentin e fundit edhe një herë”, tha Brovina.

LEXO DHE :  Nëse keni plane për plazh, shikoni më parë parashikimin e motit!

“Kurrë nuk kam menduar se dikush mund të më sjellë dokumente të paverifikuara”, shtoi ajo.

“Andaj, nuk kam besuar se ky dokument nuk mund te jetë i saktë”, tha Brovina pas raportimeve se fotografia që ajo kishte ofruar si dëshmi, nuk ishte realizuar fare në Kosovë, por në Irak./ I.M-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.