Na ndiqni edhe në

Bota

Promovoi kriptomonedhën, gjobë mbi 1 milion dollarë për Kim Kardashian!

Promovoi kriptomonedhën, gjobë mbi 1 milion dollarë për Kim

Kim Kardashian ka rënë dakord t'i paguajë më shumë se 1 milion dollarë SEC, Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim, për t'i dhënë fund një mosmarrëveshjeje me Consob USA për mosdeklarimin e asaj që mori për një postim në Instagram që reklamonte një kompani kriptomonedhash.

SEC akuzoi yllin e realitetit për shkelje të ligjeve federale për dështimin e raportimit të pagesës 250,000 dollarë për të postuar një postim në tokenat EMAX, një aktiv kriptomonedhë i ofruar nga EthereumMax.

Postimi, i cili përmbante hashtag "#ad", përfshinte një lidhje në faqen e internetit EthereumMax, e cila u ofron përdoruesve udhëzime se si të blejnë token.

Kardashian, e cila ka asete rreth 2.8 miliardë dollarë, gjithashtu ra dakord të mos promovojë sektorin e kriptomonedhave për tre vjet dhe të bashkëpunojë me hetimin në vazhdim./Ansa.it/Xh.Xh/dritare.net