Na ndiqni edhe në

Bota

Emiratet Arabe qindra telefonata me Mbretërinë e Bashkuar në rrjedhjen e Pegasus

Emiratet Arabe qindra telefonata me Mbretërinë e Bashkuar në

Numrat e telefonit të përdorur nga princesha e Dubait thuhet se janë gjetur si pjesë e një hetimi në spiunet e hakerimit të telefonit të njohur si Pegasus. Princesha Latifa është vajza e sundimtarit të Dubait dhe Princesha Haya Bint al-Hussain është ish gruaja e tij.

Në mes të shkurtit, BBC Panorama transmetoi një video sekrete nga Princesha Latifa në të cilën ajo tha se po mbahej si peng dhe kishte frikë për jetën e saj. Ndërkohë Princesha Haya iku nga Dubai në 2019 duke thënë se kishte frikë për jetën e saj.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë mohuar akuzat e të dy grave.

Numrat e tyre janë me sa duket në një listë me rreth 50,000 numra telefoni të njerëzve që besohet se janë me interes për klientët e firmës me bazë në Izrael NSO Group./M.T/dritare.net