7 fakte interesante që s’i keni ditur për ditën e Shën Valentinit

Dita e Shën Valentinit njihet si dita më romantike e vitit. Ka shumë fakte rreth kësaj dite, të cilat me shumë mundësi ju nuk i keni dëgjuar më parë. Sot Shën Valentini festohet duke shkëmbyer lule, çokollata dhe arushë, por më poshtë lexoni disa fakte interesante para se dita të mbërrijë.

  1. Çdo vit, më shumë se 36 milionë kuti çokollatash me formë zemre shiten në të gjithë vendin.

2. Një mashkull shpenzon mesatarisht 130 dollarë në ditën e Shën Valentinit, ndërsa një femër shpenzon 70 dollarë.

3. Çdo vit, rreth 9 milionë njerëz u blejnë kafshëve dhurata për Shën Valentin.

4. 14 shkurti është dita e dytë me e madhe e shpërndarjes së kartolinave, pas Krishtlindjeve.

5. Këtë vit pritet të shpërndahen 1 miliardë kartolina në të gjithë botën.

6. Hallmark ishte një nga të parët që prodhoi kartolinën në Ditën e Shën Valentinit, në vitit 1913.

7. Më shumë se 1/3 e meshkujve janë të lumtur që nuk marrin asnjë dhuratë nga e dashura për Shën Valentin./E.B-dritare.net

LEXO DHE :  Romanticizmi revolucionar i Metës

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.