Basha si Rama, me lobues falas

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ishte sot i ftuar në emisionit “Ditari” të “Zërit të Amerikës”, ku foli për takimet në SHBA, reformat dhe dialogun politik.

Gazetarja e “Zërit të Amerikës” e pyeti Bashën se përse një parti opozitare ka kontratë me një firmë lobuese në SHBA, si “Podesta” e cila është ndër më të shtrenjtat, në një kohë që opozita shqiptare i ka dyert e hapura në “kontinentin e ri”.

Përgjigja e Bashës ishte befasuese. Ai tha se kompania lobuese në fjalë, që i ka marrë shtetit shqiptar 720 mijë dollarë për lobim në vitin 2013, lobon për opozitën falas.

LEXO DHE :  Rudina Xhunga: Pse Albin Kurti është i pangjashëm me politikanët shqiptarë!

“Kompania në fjalë ka mbështetur edhe më parë Shqipërinë dhe vazhdon të mbështesë ato që e bëjnë më të mirë vendin tonë. Fondet për pagimin e saj janë zero.
Firma ka marrë një angazhim për standardet demokratike, zgjedhore dhe për dekriminalizimin pa faturë financiarë. Është një angazhim për çështje parimore”, tha Basha.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.