Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

10 ushqimet që nuk duhet t'i konsumoni më!  

10 ushqimet që nuk duhet t'i konsumoni më!  
Në qendrat tregtare tanimë është vështirë të gjesh ushqime bio apo të sigurta për ti konsumuar pa frikë. Njerëzit mjaftohen duke parë etiketat bio dhe verbohen për të lexuar përmbajtjen e produktit që blejnë

Dritare.net ka gjetur disa raste të ushqimeve jo të shëndetshme  që ne të gjithë hamë pothuajse çdo ditë.

Patatinat nuk janë bërë nga patate

Fëmijët janë ata që bien pre e patatinave me ambalazhe që tërheqin syrin e tyre. Këto patate të skuqura janë bërë nga një lloj i veçantë i brumë. Ajo përmban grurë, oriz, miell misri, dhe thekon patate dehidratuar. Këto copa të  holla brumi janë skuqur, të thata, dhe mbulua me erëza pluhur dhe enhancers tjera shije.

Bajamet, kikirikët, dhe fistikët nuk janë me arra

  Nga këndvështrimi i botanikës, një arrë është një "frut" brenda një guaska të vështirë që nuk hapet në kushte natyrore. Arra "e vërtetë" janë lajthitë dhe gështenja. Një bajame është një farë dhe një kikirikë i takon bishtajore, i keni blerë dhe ngrënë tani si arra, por mos e bëni më, sugjeron dritare.net

Karotat mund të jenë në ngjyra të ndryshme

Jemi mësuar të konsumojmë atë cka tregtohet dhe nuk kemi blerë ndonjëherë karrota në ndryra të tjera perverse në portokalli. Karrotat janë kultivuar para shekullit të  17-të në ngjyra të bardha, të purpurta dhe të kuqe, më vonë filloi të kultivohej karrota ngjyrë portokalli.

Lëngu 100% natyral nuk mund të paketohen

Për të mbajtur lëng të freskët për një periudhë më të gjatë kohore, frutat privohen artificialisht nga oksigjeni. Për fat të keq, ata humbasin shijen dhe erën gjatë këtij procesi. Prandaj kur shkoni në market mos blini më lëngje të paketuar duke menduar se janë të freskëta.

Fetët e tërshërës nuk janë produkt 100% natyral.

Njerëzit  mendojnë se thekët e tërshërës janë mjaft të shëndetshëm. Por në fakt bizneset që merren me tharjen  e tyre për të përshpejtuar tharjen e tërshërës përdorin ndonjëherë edhe kimikatet. Të cilët përmbajnë përbërës të rrezikshëm për shëndetin tuaj,mos i përdorni më ato sugjeron dritare.net

Shurup panje nuk është gjithmonë i shëndetshëm

Shumë njerëz e dinë se shurupi i panje është i mirë për shëndetin tonë. Është konsideruar edhe si një alternativë e shëndetshme ndaj sheqerit. Por një shishe e lirë e shurupit mund të përmbajë shije artificiale jo shijen e vërtet që ajo duhet të ketë.

 Është e vështirë të gjesh vaj ulliri të vërtetë në dyqanet moderne

Vaj ulliri është me të vërtetë i shëndetshëm dhe i dobishëm. Por ju duhet të jeni të kujdesshëm nëse doni të blini atë. Sipas Lidhjes Kombëtare të Konsumatorëve, 2/3 e të gjitha shisheve në supermarkete përmbajnë vaj sojë me aromë ulliri.  Dritare.net ju sugjeron zgjidhjen e duhur për të pasur  vaj ulluri të sigurt, shkoni personalisht vetë në një fabrikë ku bëhet dhe nxjerrja e vajit të ullirit.

Kafja përmban kafeinë

Ka shumë avantazhe dhe disavantazhe kur bëhet fjalë për kafe. Nëse mjeku juaj rekomandon që të dëboni të gjitha substancat që stimulojnë sistemin nervor, duhet të mbani mend se çdo paketë e kafesë pa kafeinë përmban nga 0.01 deri në 3% kafeinë.

Haribot nuk janë më vegjetariane

Haribot përmbajnë xhelatinë e cila është bërë nga lëkura dhe kockat e kafshëve. Komponentët janë zier dhe pastaj shtohen amidoni dhe niseshte. Para se të hani një produkt të bërë me xhelatinë, mos harroni se nga çfarë është bërë. Evitoni blerjet e tyre sepse do ndihmojnë në shëndetin e fëmijëve tuaj.

Edhe bananet mund të fshehin surpriza të rrezikshme

 Nga eksperienca e një gruaje britanike, ajo tregon se kur kishte blerë banane kishte vënë re një substancë të çuditshme në fryt. Dhe nga ekspertët e Spider-it supozohet se vezët ishin vezë bërthamore me merimangë ,merimanga më vdekjeprurëse në botë./Përshtati: Artjola Cani/dritare.net