Zgjedhjet në PS, Balla: Ja kur dalin institucionet e reja!

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla ka folur për procesin e zgjedhjeve në Partinë Socialiste, pasi ka votuar elektronikisht në Elbasan.

“Në të gjithë territorin e vendit po vijon procesi i zgjedhjes së delegatëve të Kongresit të PS, i cili është institucioni më i rëndësishëm i përfaqësimit të drejtpërdrejtë i anëtarëve të partisë. Prej këtij procesi, në muajt shkurt e mars do të dalin edhe institucionet e reja drejtuese të PS. Pas Kongresit do të zgjidhet Asambleja e re Kombëtare dhe Kryesia e re e PS”- ka thene Balla.

Janë gjithsej 1500 kandidatë të cilët garojnë për 706 vende në të gjithë territorin, ndërkohë qe votimi kryhet në 363 qendra votimi.

LEXO DHE :  Meta i kërkon ndjesë Komisionit të Venecias: U keqpërdor nga mazhoranca

Sipas Balles, për këtë proces janë angazhuar më shumë se 1100 komisionerë në 60 bashki të vendit.

“Për Partinë Socialiste, ky është një process tepër i rëndësishëm që ka të bëjë, jo vetëm me forcimin e strukturës organizative të vetën, është një shenjë domethënëse e funksionimit të demokracisë vertikale, brenda PS-së, sepse janë anëtarët e PS, më shumë se 103 467 anëtarë, të thirrur për të votuar”- theksoi ai./ I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.