Vdekja e Fatos Arapit, ja mesazhi i Kadaresë!

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare, ka reaguar pas vdekjes së Fatos Arapit.

Kadare e ka  vlerësuar jetën e veprës së Arapit si një jetë dhe krijimtari dramatike të shtrirë në dy epoka

 “Pas ikjes së Dritëro Agollit letërsia shqipe i ka gjithmonë e më të vështira humbjet e tjera, të dhimbshme si kjo e Fatos Arapit. Shkrimtar i rëndësishëm me një jetë dhe krijimtari dramatike të shtrire në dy epoka, Fatos Arapi, mik dhe koleg i dashur, u bë pjesë e pandarë e kalendarit letrar shqiptar të shekujve XX e XXI. Dëshmia e tij artistike do të jetë e veçantë dhe e çmuar në kroniken e gjatë të letërsisë shqipe. 

Ismail Kadare

Tirane, 11.10.2018”!”-shkruan Kadare./ I.M-Dritare.net

LEXO DHE :  Rama ironizon Bashën: Unë Romeoja iu luta Zhulietës në 2017 dhe i dhashë çfarë deshi

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.