Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Ura e Bosforit për herë të dytë ndriçohet shqip

Ura e Bosforit për herë të dytë ndriçohet shqip

Dje, në ditën e Pavarësisë së Kosovës, Turqia u ndriçua shqip  Dy urat e famshme të Stambollit, Fatih Sultan Mehmet dhe Yavuz Sultan Selim morën ngjyrat e flamurit të Kosovës.

Po ashtu dhe kulla në kryeqytetin turk, Ankara, u ngjyros blu dhe verdhë.

Kjo nuk është hera e parë që Turqia ndez drita shqip për festat e pavarësisë. Edhe më 28 nëntor, për festën e shpalljes së Shqipërisë shtet i pavarur, Ura e Bosforit dhe kulla në Ankara u ngjyros kuq e zi./E.B-dritare.net