Tronditet koalicioni qeverisës në Gjermani/ Dorëhiqet kreu i SPD

Ka dhënë dorëheqjen kryetarja e SPD-së në Gjermani, Andrea Nahles. Nahles ka vendosur që të hënën (3.06.2019) t’ia paraqesë krerëve të partisë SPD dorëheqjen e saj nga kreu i partisë. Ndërsa një ditë më vonë, të martën, do të japë dorëheqje edhe nga posti i kryetares së grupit parlamentar në Bundestag.

LEXO DHE :  Lirim Gula, shqiptari i parë që kalon Oqeanin Atlantik me varkë!

SPD-ja është në koalicion me partinë CDU/CSU, të kancelares, Angela Merkel.

Kjo dorëheqje vjen për shkak se SPD-ja ka marrë një rezultat shumë zhgënjyes në zgjedhjet evropiane dhe ka kaluar si  partia e tretë në Gjermani./K.C/dritare.net

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.