Sot, 20-vjetori i ndërhyrjes së NATO në Kosovë

Sot është përvjetori i 20-të i ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë, që parandaloi një luftë të ashpër mes Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe forcave serbe.

Ndërhyrja e NATO-s u bë pas marrëveshjes së Kumanovës mes zyrtarëve serbë dhe autoriteteve të NATO-s, të udhëhequra në atë kohë nga gjenerali britanik, Mike Jackson.

LEXO DHE :  Rikthehet Mateo Renzi; Unë do ta shpëtoj Italinë. Salvini duhet të ndalet

Pas marrëveshjes Serbia u detyrua të tërheqë trupat e saj policore e ushtarake nga Kosova. Dita e Çlirimit të Kosovës shënoi një kthesë të madhe në histori.

Për ceremoninë  e përvjetorit në Kosovë ka mbërritur dje ish-presidenti amerikan Bill Clinton, ish-sekretarja Madeleine Albright, dhe shumë personalitete tjera./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.