Pjeshka, ky ilaç i mrekullueshëm natyral

Por pjeshkët kanë edhe shumë të mira dhe benefite për organizmin.

Pjeshkët dhe përbërja e tyre

80 ose 90 % e pjeshkës është e përbërë nga uji. Ajo nuk përmban shumë kalori dhe mund të përdoret si një diuretik ose për pastrimin e trupit. Ka edhe ushqyes të dobishëm në pjeshke. Këto përfshijnë proteina, karbohidrate, beta-karotene, niseshte, yndyrë, fosfor, fibra, selen, natrium, yndyrë bimore, acide organike, kalcium, magnez, dhe kripëra minerale.

Pjeshkët si ushqim

Nutricionistët do të ju inkurajojmë që të përdorni pjeshkën  shpesh  në ushqimin tuaj. Një dietë e  ekspertëve më  herët  ka dal në përfundim se duhet të pini lëng nga pjeshka rregullisht pa shtuar sheqer. Marrja e kompostos është gjithashtu një ide e mirë. Ju mund të bëni xhem ose diçka të ngjashme dhe të konsumoni atë gjatë gjithë vitit.

Pjeshkët për qëllime mjekësore

Përveç nga përfitimet ushqyese, pjeshkët gjithashtu kanë përfitime mjekësore.Ato mund të përdoren për disa qëllime mjekësore si trajtimin e akneve, sëmundjet reumatike, astma, infeksionet, anemia, këmbët e fryra, sëmundjet e dhëmbëve, fryrje e lukthit, sëmundjet e zemrës, gjendrën tiroide, sëmundjet vaskulare, fshikëzës apo të traktit urinar, sistemin imunitar të dobët, trashje, ankthi, humbja e kujtesës, dhe impotencën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.