Pas humbjes së zgjedhjeve, lideri i laburistëve jep dorëheqjen!

Partia Laburiste ka humbur thellë në zgjedhjet e përgjithshme në Britani të Madhe, dhe pas kësaj situate zhgënjyese, lideri Jeremy Corbyn ka dhënë dorëheqje, duke thënë se nuk do ta udhëheqë më opozitën.

Duke folur për mediet, Corbyn tha se laburistët do të kalojnë në një procese reflektimi dhe se ai do ta udhëheqë partinë gjatë kësaj periudhe.  Megjithatë, ai konfirmoi se ai nuk do të udhëheqë partinë opozitare.

Imazhi i partisë është goditur nga pretendimet e antisemitizmit, diçka që po hetohet nga mbikëqyrësi i të drejtave të njeriut në Britani, pas një rritje të ankesave që kur Corbyn mori detyrën.

LEXO DHE :  Politikanët që ndihmuan të arratisej Aldo Baren, u maskua si profesor pikture

Kohët e fundit, partia ishte zotuar të rinegociojë një marrëveshje të Brexit me BE dhe që më pas ta vendoste atë në një votim publik.  Por kjo rezultoi të jetë ushqyese për sulmet nga Partia Konservatore.  Boris Johnson pretendoi laburistët  do ta vononin akoma më shumë  dhe do ta detyronin vendin për referendume të tjera./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.