Nis Kampionati Europian me përballjen Francë-Rumani

Kampionati europian nis zyrtarisht me ndeshjen Francë-Rumani. Vendi organizator i këtij edicioni është edhe favoriti kryesor për fitimin e këtij turneu.

Franca nuk përfshiu në skuadër sulmuesin e Realit të Madridit, Karim Benzema, për shkak të shantazhit që ai i bëri shokut të ekipit muaj më parë, por edhe pse vendin e tij në formacion u tha se do ta zinte Martial, një nga sulmuesit më premtues të kombëtares franceze, Deschamps ka vendosur të kundërtën.

Sot, Franca do të luajë me tri sulmues dhe për këtë arsye, Payet është përzgjedhur për të qenë në fushë nga minuta e parë, për t’u përfshirë në treshen ku gjen vend edhe Griezmann e Giroud.

Mesfusha e “gjelave” do të përbëhet nga ylli i kësaj skuadre Pogba, i shoqëruar nga Kantè e Matuidi. Në mbrojtje, Deschamps ka vendosur Sagna, Rami, Koscielny dhe Evra, ndërsa portën ia ka besuar Hugo Lloris.

LEXO DHE :  1001 arsye për të mos i thënë mirupafshim Shqipërisë

Nga ana tjetër, rumunët do të luajnë me një formacion 4-3-2-1, i cili është totalisht mbrojtës. Rumunët kanë pësuar shumë pak në kualifikueset për “Euro 2016” duke përdorur të njëjtën taktikë, që do të përdorin edhe sot.

Statistikat favorizojnë vendasit. Në 10 ndeshje, Franca ka fituar 5 dhe ka barazuar po kaq. Ajo nuk ka humbur asnjë sfidë në kompeticione zyrtare me Rumaninë, por vetëm një miqësore në vitin 1972 në Bukuresht, ku është mposhtur me rezultatin 2-0.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.