Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Kush është Alfred Vefa, ish-bashkëshorti i Klodianës së vrarë në Castelfiorentino 

Kush është Alfred Vefa, ish-bashkëshorti i Klodianës
Nga Corriere della Sera
Alfred Vefa, i akuzuar si autori i vrasjes së ish-bashkëshortes së tij Klodiana Vefa, në Castelfiorentino, është i njohur në fshatin italian.

Është 44 vjeç dhe është murator. Çdo mëngjes shkonte për kafe në një lokal pesëqind metra larg shtëpisë që kishte me ish-bashkëshorten. Profili i tij në Facebook është privat, por nuk ishte kështu deri mëngjesin e sotëm. Ai ka foto me ish-partneren e tij të publikuara në vitin 2017, të cilat më pas u bënë private.
Burri jeton prej disa vitesh në Castelfiorentino, shumë pranë djalit të tij 17-vjeçar dhe vajzës 14-vjeçare. Në fshat jeton edhe vëllai i tij Artani, i cili nuk dëshiron të flasë për të dhe thotë se nuk di asgjë. Në fakt, ai thotë për Corriere Fiorentino: “Kam dy vite që nuk kam marrëdhënie me të dhe familjen e tij”.

Miqtë, nëse ka, janë të paktë. Janë ata që po përpiqen të gjurmojnë karabinierët për të kuptuar nëse mund të ketë të dhëna se ku ndodhet ai tani. Për të ka të dhëna të pakta policore: në vitin 2001 është denoncuar për mosrespektim të lejes së qëndrimit dhe në vitin 2014 për një gjobëvënie, përcjell dritare.netFormalisht, burri jetonte në shtëpi me ish-gruan dhe fëmijët e tij. Me përjashtim të rasteve kur kishte momente tensioni. Në ato raste, të rindërtuara nga karabinierët e Njësisë Operative të Empolit dhe njësia hetimore e Firences e drejtuar nga zëvendësuesja Ornella Galeotti, burri merrte makinën dhe largohej. Ku? Askush nuk e di.
Një mik i viktimës e cilësoi atë si person të dhunshëm. Në arkivat e policisë nuk ka asnjë ndërhyrje në shtëpinë ku jetonin të dy. Nuk ka asnjë ankesë nga gruaja. Ka nga ata që e cilësojnë si një person të qetë. Një person që nuk ka raportuar asnjë armë, por përkundrazi, sipas hetuesve, e gjeti një për të vrarë Klodiana Vefën./K.C/dritare.net