Sulm nga ajri, vriten 40 emigrantë në Libi

Të paktën 40 persona janë vrarë nga një sulm ajror që goditi një qendër emigrantësh në Libi. Ndërkohë raportohet se janë plagosur 80 të tjerë në një shpërthim që ndodhi në periferinë lindore të kryeqytetit, Tripoli. Shumica e të vrarëve raportohet të jenë emigrantë afrikanë, informon dritare.net

Në vitet e fundit, Libia ka qenë streha për emigrantët që kërkojnë të udhëtojnë në Evropë. Vendi është shkatërruar nga dhuna dhe ndarja që kur sundimtari Muamar Gadafi u rrëzua dhe u vra në vitin 2011.

LEXO DHE :  Vriten vëlla e motër në Mirditë

Osama Ali, një zëdhënës për shërbimet emergjente, tha për AFP-në se 120 emigrantë ishin strehuar në një hangar, i cili ishte sulmuar direkt nga ajri.

Ai shtoi se më shumë njerëz mund të jenë vrarë sepse numri i të vdekurve deri më tani është një vlerësim paraprak./K.C/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.