Na ndiqni edhe në

Arkiv

Nëse mendoni se koronavirusi është një propagandë, lexojeni këtë!

Nëse mendoni se koronavirusi është një propagandë,
Gjatë kësaj kohe që pandemia e koronavirusit ka pushtur botën, edhe teoritë e konspiracionit janë shtuar ndjeshëm.

Ka nga ata që e quajnë thjesht një propagandë, ka nga ata që e lidhin me politika shtetesh të fuqishme, ka edhe nga ata që thonë që është një armë biologjike, por edhe shumë nuk e besojnë.

Nuk e ka besuar as italiani 40 vjeçar Giani Zampina, derisa koronavirusi i ka marrë babain e saj.

“Virusi ka hyrë në trupim tim, ka vrarë dhe babanë tim. Ai po hyn edhe te ju, po ju merr të gjithëve, depërton në mushkëritë dhe rrugët e kanalit të frymëmarrjes”-është shprehur ai ndër të tjera.

“Edhe unë jam si shumëkush prej jush, e kam nënvlerësuar koronavirusin. Duhet ta kuptoni nuk është lojë. Duhet të jeni të kujdesshëm, të qëndrojmë nëpër shtëpi pranë familjeve tona”, tha 40 vjeçari.

“Natën e kaloj me bombola të oksigenit, nuk po mund të fle. Jeta më është kthyer mbrapsht. Do të dëshiroja që askush të mos e provonte vuajtjen që po ndjej unë, sepse është si skenat e filmit horror”, thotë Giani

Më tej shton:

“Për fat të keq ende nuk po mundem të marr frymë pa ndihmën e oksigjenit dhe duhet ta mbajë atë për të marrë frymë lirisht. Mendova ta filmoj këtë video sepse po e shoh që njerëzit mendojnë se ende ky virus kalon lehtë, por ai në fakt më ka shkatërruar jetën”.

“Kam punuar si menaxher, jam kujdesur gjithmonë për babain, gjithashtu jam marrë sistematikisht me sporte. Më duhet ta pranoj se e kam nënvlerësuar virusin. Mendoja që bëhej fjalë për propaganda politike apo ushtarake, mashtrim e gjëra të tjera që lidhen me këto. Ky virus është futur në trupin tim dhe gjithashtu ka vrarë edhe personin më të dashur në jetën time, babain tim. Të gjithë po thonë se COVID-19 është i ngjashëm me një grip sezonal. Ju siguroj që gaboheni. Ai futet në trupin tuaj, depërton në mushkri dhe rrugët e frymëmarrjes. Më e keqja është se nuk dini se si ta luftoni këtë kundërshtar që nuk e njihni. Ju bëj thirrje të jeni të kujdesshëm, të qëndroni nëpër shtëpi së bashku me familjen, shikoni filma, lexoni ndonjë libër apo  rrini me orë të zgjatura në rrjete sociale. Vetëm duke ndjekur këto këshilla mund ta rikthejmë jetën në duart tona”, thotë ai ndër të tjera./ I.M-Dritare.net