Në këtë fshat çdo shtëpi është një vepër arti!

Burkina Faso nuk është aspak një zonë e frekuentuar nga turistët, por në një kodër me pamje nga dielli që përmbytet përreth Afrikës Perëndimore shtrihet një fshat i jashtëzakonshëm me rreth 1.2 hektarë tokë ku mund të shihet një arkitekturë e veçantë.

Aty është rezidenca e shefit, oborri mbretëror dhe fisnikëria e njerëzve të Kassenas, që zunë vend në zonë së pari në shekullin e 15-të, duke u bërë një nga grupet më të vjetra etnike në Burkina Faso shkruan ‘Messynessychic.com’.

LEXO DHE :  Tërmeti shkund vendin

Fshati qëndron ekstremisht i izoluar dhe i mban larg vizitorët, për të mbrojtur traditat dhe integritetin e strukturës së tyre. Ka interes për ta zhvilluar fshatin duke u përqendruar tek turizmi kulturor, por ky do ishte një proces delikat./dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.